top of page

Nebojte se cestovat s dětmi: 4 důvody, proč cestování přispívá seberozvoji

Osobně věřím, že cestování je jedním z nejúčinnějších způsobů sebepoznání. Někdy až transformačním.


A pokud s sebou na cesty vezmeme i děti, pak se dostáváme do nejvyššího levelu osobního rozvoje vůbec.


Jestli mě sledujete na Instagramu, pravděpodobně vám neuniklo, že jsme nedávno dokončili naši dvoutýdenní dovolenou po Brazílii. Nevydala jsem se tam sama, jako před 20 lety, ani jen v páru s manželem (který tam mimochodem vyrostl), ale s oběma našimi náctiletými dětmi.


Není to zdaleka poprvé, co jsme všichni čtyři cestovali na opačnou stranu zeměkoule, ale přesto pořád ráda s nadsázkou říkám, že cestování s dětmi je někdy jako studovat na Harvardu. 😄


Bylo to však poprvé po dlouhé době, kdy jsem se musela v některých situacích absolutně spolehnout na manžela. Několikrát jsem do situací ale musela vstoupit, i když rukama nohama a mou lámanou portugalštinou z Google Translate to nešlo snadno.


Dokážete si tedy představit, že bylo jednoduše nemožné mít všechno pod kontrolou.

Zde je hned několik příkladů toho, jak vám cestování pomáhá se rozvíjet:


1. Sebepoznání díky diskomfortu


Čeká na vás 8hodinový let, tak ráda byste si pustila jeden z nabízených filmů, ale nemáte to svědomí nechat dítě u tabletu?


Po pár hodinách vybarvování, hraní a povídání si, papání a vyprazdňování ale na tablet nakonec stejně dojde a my s výčitkami poprvé na pár vteřin zavíráme oči.


Být v uzavřeném prostoru, doslova zapásaná na jednom místě s dítětem vedle sebe, a to vše několik hodin v kuse je jednoznačně horor.


Je zde však jiná možnost než zvítězit, dítě nepřizabít (ani napumpovat kinedrylem) a do cílové destinace se dostat živá a se všemi 5 pohromadě? Není!


Proto v tyto chvíle zapínáme naše nejhlubší zásoby vnitřní síly, tolerance a mateřského know-how.


Při každém výstupu z letadla bychom se pak právem měly cítit jako úspěšné absolventky Harvardu. Odměňte se za to!


2. Nepřirozená flexibilita a umění se přizpůsobit


Stojíte před nejkrásnějším kostelem v této exotické zemi, no vaše dítě volá, že potřebuje na záchod.


Mentálně přecvaknete z role fotografky a dokumentaristky do role policistky, která za sebou táhne dítě a dotazuje se všech "podezřelých" osob na cestu k WC.


Mezi podezřelými je každý, kdo by z vás mohl sundat tu tíhu zodpovědnosti a pocitu viny, že tohle jste si opravdu předem nevygooglovala. Flexibilitu našeho těla dokážeme ovlivnit, ale flexibilitu v našich rolích? To chce trénink. :)


Po rychlém odjezdu z památného místa směrem do nejbližšího shoppingu na WC, už se vracet nechcete.


Mentálně zůstáváme v šuplíku MÁMA a tudíž se snažíme přijít na to, jak v téhle situaci dané místo co nejlépe využít. "Dětem by se hodily nové boty, nahoře je foodcourt..."


Naše myšlenky přeruší manžel, který již v mezičase zavolal nové taxi na cestu zpátky, protože přece kostel byl v plánu vidět i zevnitř!


Gratuluji, právě jsme kromě Harvardu vystudovaly i Yale.3. People skills trochu jinak


Odjakživa milujete jazyky, odlišné kultury a seznamování se s místními? Cestování s dětmi vaše "people skills" pěkně obrousí. 😉 Protože v roli dozorce a matky lvice namísto úsměvů po okolí vrháte výstražné pohledy a energii "ani se k nám nezkoušej přiblížit!".


A pokud si, dámy, myslíte, že tohle neděláte, požádejte svého muže (nebo starší děti), ať vás jeden den na cestách nepozorovaně fotí (momentky). Z výrazů, které za celý den shromáždíte si hezkou fotostěnu ve své ložnici opravdu nepořídíte, to mi věřte. :)


Pak je tu ale faktor, který celou situaci mění. A to jsou děti, které se naopak usmívají na okolí a svou energií přitahují celý svět. A ač tuto čistou energii miluji, v některých místech (např. uprostřed Rio de Janeira), jsem děti přímo požádala o zamračené tváře bojovníků z Ninjago.


4. Dar perspektivy


Večerní shrnutí dne při Čištění dušičky je nejvyšším bodem celého dne, kdy zjišťujeme, že se náš osobní prožitek nemusí vůbec shodovat s prožitky ostatních.


Frustrace z WC, nebo nebezpečné čtvrti byla jen má osobní příhoda a vyprávění dětí i muže se třpytí zážitky připomínající ty nejkýčovější love story na Hallmarku. Přijímám s úlevou. Perspektiva je skvělá věc. Zvlášť, když je na konci happy end.Chcete se dozvědět o transformační síle cestování více? Registrujte se na bezplatný webinář 17. 7. od 19:00


Míra seberozvoje, kterou nám cestování s dětmi přináší, samozřejmě daleko přesahuje tyto 4 body. Nabízí nám jedinečnou příležitost poznat nejen sebe, ale také naše děti a jejich pohled na svět.


Navíc si společným vytvářením vzpomínek a prožitků budujeme ten nejkrásnější vztah, který potrvá až do dospělosti a stáří.


O rodinném cestování a jejím vlivu na nás připravuji také bezplatný webinář, neváhejte a přijďte! Stačí se registrovat, aby vám přišel odkaz na Zoom, pomocí kterého se pak 17. 7. v 19:00 připojíte.

Pošleme vám také záznam z webináře, jen prosím, registrujte se, i když víte, že na živé vysílání nemůžete, abychom vám mohly odkaz na záznam poslat.


Do té doby mi můžete poslat na Instagramu otázky, které byste chtěli na webináři zodpovědět.


Na všechny se moc těším!

Martina

50 zobrazení

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page